Atelier keramiky Mlha - Netřeby

netrebyPozvánka na stránkách Tomáše Macka byla lákavá a tak jsme se vydali na pouť…Na první pokus jsme sice náš cíl netrefili a trochu si zajeli /nikde žádný bilbord/ … ale bylo to jen kousek.
Pár kilometrů od Litomyšle u velkého rybníka se nachází tato vesnice, dům, dílna, malá galerie, hospodářské stavení keramiků Hanky a Michala Plíhalových…a k tomu drobný déšť, chvílemi i sluníčko… To je náš letošní poslední prázdninový víkend. Tentokrát navíc voněl kouřem a makovými buchtami.
Keramika je tu s námi od dávných dob. V rodném listu má vždy zapsáno „v ohni zrozená“. Ale u magického moderního „Raku“ v provedení našich přátel, je ten kdo si ji koupí hotovou, aniž by viděl její narození, myslím si, po tomto víkendu , tak trochu ochuzen.
Specifický výrobní proces získání barev u tohoto zboží zahrnuje i rychlou a obratnou manipulaci se žhavými kusy, a jak můžete vidět na fotografiích ne právě malými.

Každý kus vyrobený tímto způsobem je jiný, získává jedinečný vzhled. Klasický pozvolný výpal, který je celý uzavřen do nitra keramické pece je něco zcela jiného. Tato keramika je v peci asi hodinku. Po získání té správné teploty je každý kus z pece vyjmut a až v ohnivých hrátkách se závoji droboučkých jiskřiček a oblacích dýmu, dalo by se napsat magickém zakuřování, – teplotním šokem , redukcí barev, stykem s různými vesměs drobet hořícími materiály, vzduchem, vodou, koňkými žíněmi a i dalšími materiály získává svůj jedinečný vzhled – zajímavou strukturu povrchu lesk a opalizující barvy.

Domovská stránaka atelieru Netřeby: keramikamlha.webnode.cz
Informace : www.artkeramika.cz, www.kcdoupe.cz

fotoalbum – Atelier keramiky Mlha – Netřeby