Dubí – keramický workshop – září 2013

dubiDíky portálu Art – keramika Tomáše Macka a pozvání pana doc. ak. soch. Pavla Jarkovského, vedoucího ateliéru Designu keramiky – FUD UJEP v Ústí nad Labem, a jeho skvělých spolupracovníků, ( bez jejichž obětavé práce by se takováto setkání, krásné pohodové akce asi ani nemohly uskutečnit), jsme měli možnost tentokrát strávit pracovní víkend ve škole – na jejich velmi pěkném pracovišti v Dubí.
V první části mé reportáže je z prezentace firmy Rohde, světoznámého výrobce keramických pecí.
Na obrázcích je majitel firmy, pan Helmuth Rohde při přednášce věnované poklopovým pecím modelu TG, pro výpal keramiky plynem do 1320°C, konstrukci, izolačním materiálům, vedení plamene a plynovým hořákům.

Pokračování tohoto článku »»»

Hrnčířský svátek - Kunštát na Moravě

kunstatMnoho let se jezdíme v počátku měsíce září podívat na tento tradiční jarmark. Letos to byl dvacátýprvní ročník. Je tu k vidění i koupení všechno možné ( místy i téměř nemožné ), co jde z hlíny vytvořit. Něco málo z toho co se mi dostalo před objektiv vidíte na obrázcích v připojené galerii.
Nechci tu uvádět jména tvůrců, určitě bych na někoho zapomněl, ale pokud mé stránky znáte, a ve zboží se trošku vyznáte, snadno zjistíte, že našemu srdci jsou blízcí dřevopaliči, raku paliči, ale i další, vesměs naši kamarádi, které jsem zde níže již dříve představil . Ale také, jako je tomu i letos, sem tam se objeví i někdo nový, na kterého se časem dostane.
A tochu pro odlehčení, je tu i něco málo obrázků i toho dalšího, na stáncích trhovci také nabízeného, řekl bych „ keramického folklóru“.
Pro nás je tento termín příjemným setkáním s přáteli i z druhého konce republiky, tak k tomu letos i foto z tohoto burčákově – pohodového keramického víkendu.


fotoalbum – Hrnčířský svátek – Kunštát na Moravě

Den otevřených dveří - Wolfgang Putz

putzJsem moc rád, že se nám s přáteli podařilo v tento den navštívit tuto zahradu, „za hranicemi všedních dnů“.
Od Brna něco přes čtyři hodiny jízdy sjíždíme a řadíme se k cca padesátce vozidel na vyhrazené parkoviště – pro nás posečené pole, před zahrádkou našich přátel. Druhá, přítomná „CZ“ patří Budíkovým – rád je vidím – právě díky Michalovi jsem se s Wolfgangem před léty seznámil.
Máme s hostiteli v mnohém podobné „oči i zájmy“, občas píši o toulavých botách, jedno z řešení jak je „uzemnit“ je vidět na obrázcích a na těch dalších něco málo pro představu co vše je na této nevelké zahradě k vidění co jsem stihl v tom vedru vyfotit, spousta okrasných a kvetoucích rostlin, spolu s nejrůznějšími stromy na zahradě, skalce i v miskách, kaktusy a příprava vonných esencí ve skleníku, kameny, keramika, ukázka tvarování a moc fajn lidé.

Pokračování tohoto článku »»»

Klubová výstava Bonsají Libochovice 2013

libochovice2013Vyjíždíme brzy ráno, před námi 250 km. Cestou máme v plánu několik zastávek v zahradnictvích i u keramiků – f.Propec v Úvalech atd.. , ale nestíháme a vše je jinak.
Tentokrát máme prostřednictvím paní Vlaďky Komůrkové pozvání, a čest, se na této tradiční výstavě podílet. Představujeme tu ukázku našich keramických prací a tak, omlouvám se, některé obrázky exponátů, ještě bez popisek, jsou z instalace výstavy.

Na zahájení je opět přítomno mnoho vzácných hostů. Pásku přestřihuje tradičně paní Věna Hrdličková a s prezidentem klubu Karlem Chramostou otevírají výstavu.
Během chvilky je tu mnoho diskutujících diváků. Výstava je klubovou přehlídkou, a tak jsou tu tradičně k vidění jak dokonalé exponáty – krásné staré rostliny, tak i rostliny ještě ve vývoji. Tentokrát je tu trošku více doplňkových rostlin, s nimi osázená i neosázená ukázka těch našich „ misek a ne-misek“ pro ně…

Pokračování tohoto článku »»»

Misky a neMisky

nemiskyJedna z mých letitých zábav je výroba mrazuvzdorné keramiky pro pěstování doplňkových rostlin. Doplňkovými jsou tyto rostliny nazývány bonsajisty, a to proto, že jsou většinou zasázené – pěstované v jen hodně malých miskách, a takto používány jako doplněk při aranžování bonsají. Ale často nejsou jen „doplňkovými“, nedejte se zmást, chce to své a je to koník jako každý jiný, jen naštěstí většinou ne tak náročný na místo a finance.
A tak volné tvorbě jak ve tvarech, a do značné míry i barvách této „drobet specializované výroby“,keramiky, tak použití všech možných rostlin, se meze nekladou. A tak pro všechny hravé pěstitele a i jejich experimenty je tu svoboda – veliký – volný prostor.

Pokračování tohoto článku »»»